GAZİANTEP EDEBİYAT MAHFİLİ PROJEMİZ BAŞLADI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ himayesinde gençleri edebiyata teşvik etmek amacıyla yepyeni bir proje hayata geçirildi: Gaziantep Edebiyat Mahfili. Bu projede, GBB’nin düzenlediği yarışmalarda dereceye giren öğrencilerden gönüllü olanlardan seçilen bir grupla; etkili ve nitelikli okumadan yazma ve değerlendirmeye oldukça geniş kapsamlı, uzun soluklu bir atölye çalışması yapılıyor.

Dahaz Fazla

GAZİANTEP İKİNDİ SÖYLEŞİLERİ’NİN KONUĞU ŞAİR ZEYNEP ARKAN’DI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ himayesinde her ay gerçekleştirilen Gaziantep İkindi Söyleşileri programının bu haftaki konuğu 2020 Necip Fazıl Ödülü sahibi şair Zeynep Arkan’dı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Gaziantep’in kültür, sanat, edebiyat hayatına katkı sunulması hususundaki talimatları, Gazikültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Tanrıöver’in teklifleri ve Gazikültür AŞ Genel Müdürü Halil İbrahim Yakar’ın koordinasyonunda gerçekleştirilen Gaziantep İkindi Söyleşileri programında Türk edebiyatının önemli isimleri eski Antep evlerinde konuk ediliyor. Gazikültür AŞ merkez binasında 14 Ağustos Cumartesi günü 17.00’de gerçekleştirilen son söyleşide “Kent ve Edebiyat” üst başlığı altında “Şiir, Şair ve Kent” konusu üzerinde duruldu. Öykücü Muhammet Erdevir moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Zeynep Arkan şunları söyledi:

“Şair kente tam ortasından, içeriden bir gözle bakar. Kentten beslenir, kenti besler. Tarih boyunca böyle olmuştur bu. Geleneksel şiir mekâna biraz pastoral bir gözle bakarken modern şair kentin içinden bir gözle bakar. Yahya Kemal mesela İstanbul’u yüceltici bir gözle işler. Keza Necip Fazıl, Orhan Veli veya Behçet Necatigil’in de yaşadıkları kente bakışı da bu şekildedir. Çünkü kentin mimarisi ve kültürel dokusu şairlik kumaşının oluşumunda da etkilidir.

Zeynep Arkan program sonunda “İkrar” ve “Orada Merhamet Varmış” adlı şiir kitaplarını imzaladı

Modern insan gelenekle bağları zayıflamış insandır. Modern şiirin merkezinde de bu persona problemi vardır. Tedirginlik ve şaşkınlığın sebebi biraz da bu. Modern kent ve insan ilişkisi gündelik dili olduğu kadar şiir dilini de etkiliyor ve sonunda şiire sızıyor tüm varlığıyla. Ancak şair gündelik yaşamın sıradanlığına değil has şiirin yol göstericiliğine yönelmeli. Has şiir biraz da bu nitelik arayışından doğuyor.

Gaziantep’in çok özel bir dokusu var, Antep evlerinin büyüleyici bir atmosferi var. Bunlar kültürü ve edebiyatı besleyecek güçlü kaynaklar. Adımınızı attığınız her yer kültür ve tarih kokuyor. Renk, koku, tat ve sesler edebiyatçının muhayyilesini besleyecek güçte. Davetiniz ve konukseverliğiniz için teşekkür ederim.”

İzleyicilerin samimi ilgisiyle gerçekleşen programın ardından Zeynep Arkan katılımcılara “İkrar” ve “Orada Merhamet Varmış” adlı şiir kitaplarını imzaladı.

Dahaz Fazla

GAZİKÜLTÜR KİTAP KULÜBÜ’NÜN BU HAFTAKİ KİTABI AYTMATOV’UN TOPRAK ANA’SIYDI


İlk programını geçtiğimiz haftalarda İsmet Özel’in Şiir Okuma Kılavuzu üzerine gerçekleştiren Gazikültür Kitap Kulübü, bu hafta Cengiz Aytmatov’un ilk romanı Toprak Ana’yı konuşup tartışmak üzere toplandı. 28Temmuz Çarşamba günü Gazikültür AŞ’nin Prof. Dr. Metin Sözen Caddesi’ndeki merkez binasının avlusunda yapılan programda Aytmatov’un sanatsal yönlerinin yanı sıra romanda işlenen II. Dünya Savaşı Dönemi Kırgız toplumunun görünümleri de değerlendirildi. Kitapseverlerin katılım ve katkılarına kapıları açık olan Gazikültür Kitap Kulübü’nün bir sonraki programı Hüseyin Su’nun İçkanama adlı öykü kitabı üzerine 18 Ağustos’ta aynı yer ve saatte gerçekleştirilecek.

Toprak Ana | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası
Dahaz Fazla

GAZİKÜLTÜR KİTAP KULÜBÜ’NÜN İLK KİTABI “ŞİİR OKUMA KILAVUZU”

Şiir Okuma Kılavuzu | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası
İsmet Özel – Şiir Okuma Kılavuzu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ bünyesinde bir kitap kulübü kuruldu: Gazikültür Kitap Kulübü. Bir metni anlamanın ve doğru şekilde analiz etmenin en etkili yollarından birinin o metni farklı bakış açılarıyla yeniden değerlendirmek olduğu düşüncesiyle kurulan kitap kulübünde Türk ve dünya edebiyatının seçkin kitapları okunup tartışılacak. Gazikültür AŞ’nin Prof. Dr. Metin Sözen Caddesi’ndeki binasında gerçekleştirilecek kitap söyleşileri ayda iki defa yapılacak. Listedeki kitapları okuyup paylaşmak isteyen herkese açık olan kitap kulübünün ilk kitabı ise İsmet Özel’in Şiir Okuma Kılavuzuydu. 7 Temmuz 2021 Çarşamba günü saat 17.30’da yapılan programda katılımcılar İsmet Özel’in şiirle ilgili görüşlerini değerlendirdi.

Program takvimi ve okunacak kitapların listesi ise şu şekilde:

7 Temmuz Çarşamba     17.30     İsmet Özel / Şiir Okuma Kılavuzu

28 Temmuz Çarşamba   17.30     Cengiz Aytmatov / Toprak Ana

18 Ağustos Çarşamba    17.30     Hüseyin Su / İçkanama

1 Eylül Çarşamba             17.30     H. E. Bates / Kısa Öykü

22 Eylül Çarşamba           17.30     Onat Kutlar / İshak

6 Ekim Çarşamba             17.30     Beşir Ayvazoğlu / Aşk Estetiği

20 Ekim Çarşamba          17.30     Thomas Bernard / Kireç Ocağı

3 Kasım Çarşamba           17.30     Sevgi Soysal / Yenişehir’de Bir Öğle Vakti

Dahaz Fazla

FUAT SEVİMAY: EDEBİYATÇI İÇİNDE YAŞADIĞI KENTİ VE O KENTİN İNSANLARINI ANLATMALI

Gaziantep Büyükşehir belediyesi iştiraki olan Gazikültür AŞ himayesinde 26 Haziran Cumartesi günü yapılan Gaziantep İkindi Söyleşileri programının ilk konuğu yazar ve çevirmen Fuat Sevimay’dı. “Kent Kültürü ve Edebiyat: Yazar kente nereden bakar?” başlığıyla gerçekleştirilen programda Fuat Sevimay, dünden bugüne kent ve edebiyat ilişkisine değindi. Gazikültür AŞ’nin Prof. Dr. Metin Sözen Caddesi’ndeki binasının avlusunda gerçekleştirilen programa Gaziantepli okurlar ve edebiyatseverlerin yanı sıra Gazikültür AŞ’nin Gaziantep Edebiyat Mahfili projesinin genç katılımcıları da katıldı. Fuat Sevimay programda şunları söyledi: “Edebiyat ve kent yaşamını birbirinden ayırmak mümkün değildir. Çünkü edebiyatçı sokağa adımını attığı andan itibaren kente maruz kalır. Kent adeta sakinlerini kendi boyasıyla her an boyamaktadır. Eli kalem tutanlar yaşadıkları kentleri dile getirmeli. Gaziantepli, Şanlıurfalı, Mardinli yazarlar kendi kentlerini yazmaya çalışmalı; bu kentleri merkeze taşımanın yolu bu. İstanbul’u, Ankara’yı, İzmir’i anlatan birçok roman var zaten. Gerçek edebiyat kentte yaşayan sıradan insanların hayatlarından doğar ve gelişir. Yakup Kadri Ankara’da yaşadığı kenti anlatır, Zevkle çevirisini yaptığım James Joyce romanlarında hep Dublin’i anlatır. Bütün bu örnekler yazarın kendi kentini çok daha iyi anlatabileceğini gösteriyor.”

Fuat Sevimay Kimdir?

Fuat Sevimay Kimdir? - En Sevilen ve En Çok Satan Kitapları
Fuat Sevimay

Yazar ve çevirmendir. Kapalıçarşı adlı romanı 2016 yılında Ahmet Hamdi Tanpınar Ödülü’nü, Ara Nağme öykü kitabı 2014 Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü, Haydar Paşa’nın Evi çocuk kitabı 2013 Ankara Mimarlar Odası ödülünü, Finnegans Wake çevirisi 2017 Talât Sait Halman Çeviri Ödülü ile ve Dünya Gazetesi Çeviri Ödülü’nü kazanmıştır. Ayrıca Aynalı ve Anarşık romanlarının, Hişt Hişt ve Hayal Kurmak Bedava çocuk kitaplarının yazarı, James Joyce’un tüm eserlerinin ve Italo Svevo, Luigi Pirandello, Henry James, Oscar Wilde, Paul Beatty gibi yazarların eserlerinin de çevirmenidir.

Dahaz Fazla