Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür A.Ş. Antep savunmasının gün gün tarihlendirildiği 2020 Gaziantep Kurtuluş Ajandası meydana getirdi. Gazikültür A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar kitap hakkında şu açıklamalarda bulundu: Gazikültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Muhammed Hakan Tanrıöver’in fikriyle oluşturulan ve kronolojik olarak Antep savunmasının ele alındığı 140 sayfalık Ajanda Gazikültür A.Ş.’nin 35. yayını olarak okuyucuyla buluştu.

Çağının modern silahları ile yürütülen ve XX. asrın en uzun süren şehir kuşatmalarından birine sahne olan Antep savunması, yüzyılın dikkat çeken direnişleri arasındaki yerini almıştır. Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’nda yenik sayılması üzerine 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi ile Anadolu’nun bazı yerleri Fransa, İngiltere, İtalya ve Yunanistan gibi devletlerin işgaline uğramıştır. Bu işgal hareketlerine karşı Milli Mücadele’de savaş verilen cephelerden biri de Güney Cephesi’dir. Güneydoğu Anadolu’nun etkin yerleşim merkezlerinden biri olan Antep, Güney Cephesi’nde önemli olayların geliştiği bir yer olmuştur. Şehir, 17 Aralık 1918’de İngilizler tarafından işgal edilmiş, İngilizlerin geri çekilmesi sonucu 29 Ekim 1919 tarihinde de Fransız işgaline uğramıştır. Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kuruluşu ile şehirde Fransızlara karşı direniş başlamış, 1 Nisan 1920’de Fransızlara karşı şehir içinde resmen başlayan savaş şehrin açlık yüzünden sukuta erdiği 8 Şubat 1921’e kadar 11 ay 10 gün bilfiil direniş devam etmiştir. Anteplilerin bu büyük azim ve kararlılığı savunma esnasında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 8 Şubat 1921 tarihinde Gazi’likle taçlandırılmış; 25 Aralık 1921’de tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur.

Antepliler, işgalci güçlere karşı koymuşlar, gösterdikleri eşsiz savunmayla da dünyada emsaline az rastlanır bir direniş göstermişlerdir. Antep savunmasında 6317 şehit verilmiştir. Binlerce kişi kahramanca savaşarak gazi olmuştur. Antep savunmasının her aşamasında, bağımsızlık mücadelesinin her karesinde, nice kahramanlık hikâyeleri vardır. Bizi biz yapan değerleri her daim canlı tutmalıyız ki, bizden sonraki nesle bu vatanın nasıl kurulduğunu ve kurtulduğunu daha iyi anlatabilelim. İmanla, kanla, aşkla yazılan Antep savunmasını günümüz ve gelecek nesillere anlatmak en büyük sorumluluklarımızdan birisidir.

Gücünü ve sıfatını Milli Mücadeleyi organize eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten alan bu şehir, savunmada zar zor şartlar altında hayatını idame ettirirken şimdilerde, ortaya koyduğu kararlılık ve azimle, yoluna yine aynı aşkla, aynı inançla devam etmektedir. 2020 yılı Antep savunmasının 100. Yıldönümü itibariyle büyük önem arz etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerine alınan Antep savunması anma ve kutlama etkinlikleri değişik faaliyetlerle anılmaya devam etmektedir. Bizler de Gazikültür A.Ş. olarak ortaya koyduğumuz bu ajandada 3 yılı aşkın devam eden Antep savunmasında ortaya çıkan önemli gün ve tarihleri bir kronoloji içinde ortaya koyarak 100 yıl önce atalarımızın gösterdiği bu destansı direnişinin her anını fotoğraf kareleriyle, yazılarla ve belgelerle tekrar hatırlatmak istedik.

Gazikültür A.Ş.’nin 35. yayını olarak okuyucuyla buluşturduğu bu çalışma Gaziantep Zeugma Müzesi ile Arkeoloji Müzesi mağazalarında, Türkiye çapında seçkin kitapçılarda, Gazikültür A.Ş.’nin internet sitesi magazagaziantep.com ve kitap satışı yapan seçkin internet sitelerinde satışa sunulmuştur.