Fiziki konum itibariyle, Rumkale dünyada suyun şekillendirdiği tarihi miraslar arasındaki nadir yerlerden biridir. Rumkale ve Aşağı Fırat Havzası, Türkiye ve uluslararası boyuta taşınması gereken muhteşem bir kültür mirasıdır. Merzimen çayının görkemli Fırat nehriyle buluştuğu mevkide dimdik yükselen sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş olan Rumkale; Asur, Hitit, Memluk, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan yerler arasında bulunan Rumkale’de, Roma Döneminde Hz. İsa’nın havarilerinden Yuhanna’nın burada İncil’i çoğalttığına inanılmaktadır.

Fırat’ın İncisi-RUMKALE kitabı ve belgeseli Sayın Dt. Hasan Yelken tarafından kaleme alınmış ve Hasan Yelken’in 2000’li yıllardan beri çektiği görüntülerden oluşan Rumkale belgeseli bölge için önemli bir kaynak olmuştur. Kitapta ayrıca Sultan II. Abdülhamid tarafından çektirilen 1890 tarihli Rumkale fotoğrafları ile aynı açıdan çekilen günümüz fotoğrafları karşılıklı olarak görüntülenmiştir.

Fotoğraf sanatçısı Dt. Hasan Yelken’in bölge ile ilgili zengin içerikli fotoğrafları, deneme türü gezi yazıları ve araştırmalarından oluşan Fırat’ın İncisi-RUMKALE kitabında Rumkale’de bu zamana kadar pek değinilmeyen unsurlara yer verilmiştir. Kitapta Gaziantep’te pek bilinmeyen, Gaziantep kanyonları, mağaraları, yeraltı yerleşim yerleri hakkında doyurucu bilgiler bulunmaktadır. Kitabı önemli kılan bir başka özellik ise Fırat nehri üzerine yapılan Birecik Barajı’nın su tutulmadan önceki halinde Rumkale ve çevresi fotoğraflarına yer verilmesidir.

Bölgeyi merak edenler için bu çalışmanın Kitap+ Belgesel formatında düzenlenmiş olması dolayısıyla bilgi edinmenin yanında bölgenin zengin görsel güzellikleri gözler önüne serilmiş, böylece okuyucuya ayrıntılı ve keyifli bir çalışma sunulmuştur.