Gaziantep; tarih boyunca değişik medeniyetleri bünyesinde barındırmış, farklı kültür zenginliklerinin ve inançların birleşme noktası olmuş bir şehirdir. Bir kültür ve ticaret merkez olma vasfını her daim muhafaza eden Gaziantep, bugün de ülkemize her alanda katma değer üreten şehirlerin başında gelmektedir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak kültürel değerlerimizi hatırlamak ve gelecek nesillere bırakmak adına pek çok projeyi hayata geçiriyoruz. Gaziantep’in geçmişte sahip olduğu değerleri canlı tutmak amacıyla sosyal ve kültürel anlamda çalışmalar yürütmekte, geçmiş dönem Gaziantep değerlerini gün yüzüne çıkarmaktayız.

Anadolu kültürel değerleri arasında önemli bir yere sahip ve Gaziantep’le özdeşleşmiş olan Kutnu kumaşı, zengin objelerle varlığını bugüne kadar muhafaza etmiştir. Kültürümüzü yansıtan şekil, desen ve dokuma özelliği ile sanatsal değer taşıyan, göz nuru, el emeği Kutnu kumaşımız, geçmişte zengin motifleri ile kendine ülke bazında haklı bir yer bulmuş değerimizdir.

Gaziantep Kutnu kumaşı, sanayileşmenin hızla devam ettiği çağımızda maalesef eski önemini yitirmeye başlamış ve günümüzde sadece çok az bir üretimle, varlığını sürdürmeye devam ederken, 2015 yılında şahsım ve Sayın Jülide Konukoğlu ile birlikte başlattığımız Kutnu Tanıtım Grubu sayesinde özelde Gaziantep’te, genelde de Türkiye bazında tekrar günlük hayatımıza girmeye başlamıştır. Bir ekip çalışmasıyla ve sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Gaziantep Kutnu Tasarım Atölyesi kurulmuştur. Buradaki hedefimiz, Kutnunun geleneksel özellikleri korunarak daha çağdaş, daha modern bir tarzla sosyal hayat içinde yer almasıydı. Hamdolsun son verilere baktığımızda projemizin gözle görülür bir tesir bıraktığını söyleyebiliriz. Proje çıktısı olarak 2015 Eylül ayında Zeugma Mozaik Müzesi’nde ses getiren bir Kutnu defilesi düzenlemiştik.